Extrémne nízke náklady na vykurovanie = výhoda pre vašu peňaženku
Pasívny dom ročne spotrebuje maximálne 15 kilowatt hodín tepelnej energie na meter štvorcový vykurovanej plochy. V rodinnom dome, ktorý má podlahovú plochu okolo 120 m2, to je 1800 kilowatthodín za rok. Pre vykúrenie miestnosti veľkosti 20 m2 stačí 200 wattov. Pre porovnanie tepelný výkon človeka v kľude je okolo 100 wattov, výkon stolového počítača s monitorom až 300 wattov. Pri neustálom zvyšovaní cien energií je toto určite dôležitý ukazovateľ.
Stály prívod čerstvého vzduchu = zlepšenie zdravia celej rodiny
Život v pasívnom dome neznamená len úsporu nákladov na vykurovanie. Ale ďalšou významnou výhodou je, zbavenie sa niektorých zdravotných problémov. Zariadenie (rekuperácia vzduchu so spätným ziskom tepla), ktoré pracuje aj v noci sa stará o prísun čerstvého vzduchu. Súčasne tento vzduch filtruje a tým ho zbavuje škodlivých nečistôt a prachu. Toto vyhovuje najmä alergikom, ale aj tým, na ktorých zostáva upratovanie domácnosti. Vďaka tomu, že vetracia jednotka privedie do obytného priestoru toľko vzduchu, koľko je potrebné, nie je možný výskyt plesní, ktoré tak často trápia obyvateľov po rekonštrukciách starých domov. Vo vnútri domu je len čerstvý nevydychaný vzduch.
Tento komfortný spôsob života je skutočne možný v pasívnom dome, ktorý je možné postaviť za takmer rovnaké náklady ako bežnú novostavbu. Na rozdiel od bežných stavieb je ale možné ušetriť až 90 % nákladov na vykurovanie.
Okrem týchto hlavných výhod prináša bývanie v energeticky pasívnom dome ešte ďalšie nezanedbateľné benefity:
- Vyšší komfort života
- Netvorí sa prievan
- Žiadne teplotné rozdiely v miestnostiach
- Príjemné teploty v zime i v lete
- Ekologické bývanie šetrné k prírode
- Vďaka úsporám energie naviac ponúka perspektívu do budúcnosti
- Trhová hodnota domu podstatne vyššia oproti súčasným stavbám